Osnivanje knjižnice regulirano je člankom 11. Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019, 98/2019, 114/2022)
Knjižnica se može osnovati ako su, sukladno odredbama standarda za pojedinu vrstu knjižnica, osigurani:
– knjižnična građa,
– prostor, oprema i pristup informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji,
– sredstva za rad,
– rad stručnih knjižničarskih djelatnika i
– program rada i razvitka.
Koraci pri osnivanju i upisu knjižnice u Upisnik knjižnica propisani čl. 11 Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019, 98/2019, 114/2022), Pravilnikom o Upisniku knjižnica (NN 78/2020) i Pravilnikom o matičnoj djelatnosti i sustavu matičnih knjižnica u Republici Hrvatskoj (NN 81/2021)
-
- Odluka osnivača knjižnice o osnivanju samostalne ili knjižnice u sastavu.
- Zahtjev osnivača knjižnice za izdavanjem mišljenja nadležne matične knjižnice o postojanju uvjeta upućuje:
a) nadležnoj županijskoj matičnoj knjižnici za narodne i školske knjižnice
b) nadležnoj sveučilišnoj matičnoj knjižnici za sveučilišne, visokoškolske, znanstvene i specijalne knjižnice - Nadležna matična knjižnica izrađuje izvješće o postojanju uvjeta za osnivanje knjižnice.
- Osnivač knjižnice podnosi zahtjev za izdavanje rješenja nadležnom ministarstvu, a prilog mu je mišljenje nadležne matične knjižnice o postojanju uvjeta.
- Nadležno ministarstvo izdaje rješenje o postojanju uvjeta za osnivanje knjižnice najkasnije u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva
a) ministarstvo nadležno za kulturu izdaje rješenje za narodne i specijalne knjižnice
b) ministarstvo nadležno za znanosti i obrazovanja izdaje rješenje za školske, visokoškolske, znanstvene i sveučilišne knjižnice. - U slučaju pozitivnog rješenja osnivač knjižnice predaje zahtjev za upis knjižnice i knjižnične djelatnosti u sudski ili drugi registar Republike Hrvatske kako bi ishodio pravomoćno rješenje o upisu u sudski ili drugi registar knjižnice, odnosno knjižnične djelatnosti knjižnica u sastavu.
U slučaju negativnog rješenja osnivač knjižnice može pokrenuti upravni spor. - Ravnatelj, voditelj ili osoba zadužena za knjižnično poslovanje predaje prijavu za upis knjižnice u Upisnik knjižnica u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
- Upute za upis podataka u Upisnik knjižnica (2020-12-21)
Prestanak rada knjižnice regulirano je čl. 14 Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019, 98/2019, 114/2022),
Prije donošenja svoje Odluke o prestanku i statusnim promjenama samostalnih javnih knjižnica i javnih knjižnica u sastavu pravnih osoba u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave osnivač knjižnice treba provesti reviziju i otpis knjižnične građe te pribaviti sljedeće dokumente:
- Nadležna matična knjižnica izrađuje izvješće o zaštiti i smještaju knjižnične građe te pohrani digitalne knjižnične građe i digitalne knjižnične dokumentacije kojeg upućuje Hrvatskom knjižničnom vijeću.
a) nadležne županijske matične knjižnice za narodne i školske knjižnice
b) nadležne sveučilišne matične knjižnice za sveučilišne, visokoškolske, znanstvene i specijalne knjižnice - Hrvatsko knjižnično vijeće donosi mišljenje o zaštiti i smještaju knjižnične građe i knjižnične dokumentacije odnosno o pohrani digitalne knjižnične građe i digitalne knjižnične dokumentacije.
- Ministar nadležan za kulturu – za javne narodne i specijalne knjižnice, odnosno ministar nadležan za znanost i obrazovanje – za javne školske, visokoškolske, znanstvene i sveučilišne knjižnice – mora donijeti suglasnost o prestanku i statusnim promjenama knjižnice.
- Osnivač knjižnice donosi Odluku o prestanku i statusnim promjenama knjižnice koja mora sadržavati i odredbe o zaštiti i smještaju knjižnične građe na temelju prethodnog mišljenja Hrvatskoga knjižničnog vijeća.
- Upis podataka o prestanku rada knjižnice u Upisnik knjižnica Upute za upis podataka u Upisnik knjižnica (2022-11-15)